Sputnik’te grev gerginliği sürüyor

Deneyimli gazeteci Enver Aysever, TGS ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. TGS’ye “AB’den fon alıyor musunuz, cevap verin” diye yüklenen Aysever, Sputnik’te grevde yalnızca 3 çalışan olduğunu söyledi. Aysever “Oradaki 24 arkadaşımızın vebali sendikanın boynuna. Önümüzdeki günlerde bu insanlar aç kalacaklar” diye yüklendi.

İSTİFA EDECEĞİM

Hakikatleri hatırlatacağı vurgusu yapan deneyimli gazeteci “Kimse kendini kandırmasın, BBC ve DW gibi kurumlar ile Sputnik farklı. Ben buradan soruyorum, sendika AB’den fon alıyor mu almıyor mu? Eğer AB’den fon alıyorsa ben yarın sabah istifa edeceğim” ifadelerini kaydetti.

DÜNYADA ÖRNEĞİ YOK

24 kişinin işten çıkarıldığını, grevin sadece 3 kişi tarafından yapıldığını vurgulayan Aysever, dünyanın hiçbir yerinde 3 kişilik grev olamayacağını da aktardı. “Sendikanın gecikmiş olması patronun elini daha da güçlendirmiş oldu.” diyen Aysever, “Arkadaşlarımız buradan işe dönüş kararı çıktığı zaman işlerine dönmeyecekler. Tazminatları ödenip, benim Cumhuriyet’te kazandığım gibi onlara da 3-5 kuruş verilecek. Hadi 10 yıldır çalışan arkadaşlar 300-500 bin alacak, peki maksimum 1 yıl çalışanlar ne olacak? İşsizler ordusuna katılacaklar. Biz burada sanki bir grev varmış gibi davranamayız.” dedi.

Ayrıca Aysever, Halk TV’de yaşananlardan bahsederek, “Orada çalışan herkez bugün patronla uzlaşmış durumdadır.”dedi. Konuşmasının devamında sorular yönelten Aysever, “Bizim mensubu olduğumuz sendika AB’den fon alıyor mu? Halk TV’de çalışan işçiler kovulurken kafasını çevirenleri de konuşalım. Biz neden arkadaşlarımıza gerçeği söylemiyoruz? 24 kişi işten çıkarıldı, onlar grev yapmıyorlar. Bu gerçek değil. ‘Aman moral bozmayalım’ yahu bozalım arkadaşlar. Bunların bir kısmı evli, evine ekmek götürmüyor, boşanmak üzere.

TÜRKİYE’DE SENDİKA YOK

Ben Hadi gel bakalım Halk TV’de yapabiliyor musun, Sputnik’te yapabiliyor musun? Yapamıyorsun. Ben artık bıktım ikiyüzlülükten. Eğer ki TKP işin içine girdiyse, Yeşil Sol Parti’nin emekçi tarafı işin içine girdiyse bunu konuşalım. Arkadaşlar, Türkiye’de bir sendika yok. Basın sendikasıyla ilgili olarak organizasyonlarda da arkadaşlarımızın iyi niyetini biliyorum ama sonuçta ne olacak bu 24 kişiye? Mahkemeye gidecekler, kazanacaklar. Koskoca Rus devleti bunların tazminatını ödeyemeyecek mi, ödeyecek. Sonra herkes evine. Ne oldu, ne kazandık? Bir ay sonra göreceğiz, herkesin yerine başkaları alınacak. Tamam ben bir daha dönmeyeceğim, lanet olsun oradan kazanacağım paraya. Ama Hazal, Ali (Ilısel) (TGS temsilcisi, radyo teknisyeni) Nejdet Eksilmez bunu insanlara yapmayalım. Yalan söylemeyelim. 24 kişi işten çıkarıldı, grevindeki kişi sayısı 3. 3 kişilik grev olmaz, 3 kişilik emek hareketi olmaz.(TGS Sekreteri) İlkay da burada, yapma İlkay. Boşver sendikayı, biz zor durumdayız.” diye yüklendi.

24 ARKADAŞIMIZIN VEBALİ SENDİKANIN BOYNUNA

Aysever, “Ben bir şekilde ekmeğimi kazanırım ama orada karısıyla boşanmak üzere olan çocuklar var. Nasıl olacak bu çocuğun hiçbir hakkını tanımıyorlar. Sendika geç kaldı, sendika doğruyu yapmadı. emekçilere vereceği 10.000-12.000 lirayı Avrupa Birliği fonundan alıyor mu almıyor mu? Ben Avrupa Birliği fonundan alınan 1 kuruşu evimden sokmam.” dedi. Konuşması devam ederken araya girmek isteyen Hazal Güven’e “Sözüm ağır mı geldi?” diye tepki gösteren Aysever, “Türkiye’de bir sahtekarlık var. Ne sendika sendika, ne işçi örgütlenmesi örgütlenme. Ben yarın gazeteciliği bırakmaya da hazırım, artık entellektüel bir meslek değil. Ama oradaki 24 arkadaşımızın vebali sendikanın boynuna. Önümüzdeki günlerde bu insanlar aç kalacaklar.” uyarısında bulundu.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x