‘Barış anlaşması imzalanmalı’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Azerbaycan Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 11. Dönem Toplantısı için Türkiye’ye gelen Azerbaycan Başbakanı Ali Asadov’u Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabul etti. Basına kapalı gerçekleşen kabulün ardından Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı yazılı açıklama yaptı. Görüşmede Türkiye ve Azerbaycan ikili ilişkilerinin, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki barış görüşmelerinin, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının ve bölgedeki son durum ile bölgesel ve küresel gelişmelerin ele alındığı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan’ın Ermenistan ile barış sürecinde katedilen mesafenin memnuniyet verici olduğunu, 10 Mayıs’ta Almatı’da yapılacak görüşmeden de olumlu sonuç beklediğini, barış anlaşmasının bir an önce imzalanıp bölgenin özlediği istikrara kavuşması gerektiğini belirtti.

Gazze’ye yardım

Dışarıdan tek taraflı ve ön yargılı müdahalelerin bölgeyi jeopolitik çekişme alanına çevirmemesi için Türkiye ile Azerbaycan’ın yakın iş birliğine devam edeceğini kaydeden Erdoğan, Türkiye’nin Can Azerbaycan’a desteğinin her alanda süreceğini ifade etti.

Erdoğan, İsrail’in savaşı bölgeye yayma gayretinde olduğunu, Hamas’ın ateşkesi kabul etmesine rağmen İsrail’in saldırılara devam ettiğini, Gazze’deki sivillere insani yardım ulaştırılması için Türk Devletleri Teşkilatı’nın (TDT) daha kapsamlı iş birliği yapabileceğini söyledi. Azerbaycan’ı gelecek yıl BM İklim Değişikliği Konferansı’na ev sahipliği yapacak olması nedeniyle tebrik eden Erdoğan, hazırlıklar konusunda Türkiye’nin her türlü desteğe hazır olduğunu dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x